Facebook

BOOKAHOLIC [luty]


"Himalaistki. Opowieść o kobietach, które pokonują każdą górę."- Mariusz Sepioło

Książkę tę otrzymałam w prezencie. Bardzo się ucieszyłam, jak to zwykle w przypadku, kiedy podczas otrzymywania prezentu zdajemy sobie sprawę, jak ta druga osoba bardzo nas zna. Z praktycznego punktu widzenia o górach wiem tyle, co nic, ale po przeczytaniu kiedyś tam książki o Jerzym Kukuczce zaczęłam się interesować tą tematyką.

O autorze nie można dowiedzieć się dużo, w sieci jest bardzo mało informacji na jego temat. Zacytuję więc tylko to, co zamieszczono w książce- "Mariusz Sepioło- reporter. Publikuje w największych polskich tytułach prasowych, m.in. "Tygodniku Powszechnym", "Polityce", "Gazecie Wyborczej" i "Wysokich Obcasach Extra".

Książka ma formę opowiadań o kilku polskich himalaistkach. Składa się z dwóch części- pierwsza to opowieści o himalaistkach już nie żyjących, druga o współczesnych. Historia każdej himalaistki jest przedstawiona od dzieciństwa, aż po kres wspinania, bądź dotychczasowe osiągnięcia.

Książka zawiera wiele pięknych fotografii z wypraw, czy życia prywatnego himalaistek. Historia każdej z nich poprzedzona jest portretem bohaterki.
Według mnie książka jest interesująca ze względu na to, iż porusza kwestie życia prywatnego himalaistek. Przedstawia je jako- uwaga- kobiety. Ich macierzyństwo, relacje z rodziną, czy mężczyznami. Historie bohaterek nie są przedstawione tylko jako opowieści z ich wypraw oraz wyliczanie ich sukcesów, bądź porażek.
Książka obrazuje jak zmienił się himalaizm na przestrzeni lat. Czym było zdobycie szczytu kiedyś, a teraz. Kiedyś Everest był dla "wybrańców", teraz praktycznie każdy kto ma pieniądze może udać się na komercyjną wyprawę na Mount Everest.

Po przeczytaniu pierwszej części, o kobietach takich jak Rutkiewicz czy Kruger-Syrokomska poczułam swego rodzaju przygnębienie tym, jakie góry są okrutne. Zdanie sobie sprawy, ile osób zostało tam na zawsze na prawdę porusza człowiekiem dogłębnie.

Pomimo tego, iż zdałam sobie sprawę, ile osób w górach ponosi śmierć, książka pozostawiła w mnie pozytywny obraz górskiego życia. Życia pełnego pasji i wartości. Tego, iż w górach znika cały ten nasz śmieszny dobytek i pozstajemy tylko MY.
Polecam ją każdemu, bez względu na zainteresowania i pasje. Pozwala inaczej spojrzeć na życie, zastanowić się na tym, co tak na prawdę ma wartość.

"Sztuka kochania"- Michalina Wisłocka

Książką zainteresowałam się jak większość, po obejrzeniu filmu o tym samym tytule. Filmem byłam zachwycona. W sumie to cała Polska była zachwycona.
Ludzie od szeroko pojętego marketingu nie śpią, co więcej sprawnie działają. Tak sprawnie, że zakupiłam tę piękną książeczkę.

Autorka Michalina Wisłocka to polska rewolucjonistka seksualna. Walczyła o wyedukowanie seksualane Polaków. Postać bardzo barwna, dlatego zachęcam do obejrzenia filmu "Sztuka kochania", który przedstawia sylwetkę Wisłockiej i to jak doszło w końcu do wydania tej książki.

Książka jest dość obszerna, bez wahania można ją nazwać swego rodzaju encyklopedią . Składa się z XI rozdziałów, które dotyczą: dzieciństwa i okresu dojrzewania, miłości młodzieńczej, zmysłów, pierwszych kroków we dwoje, rozkoszy, orgazmu, monotonii w związku, metod zapobieganie ciąży, ciąży, seksualności w starszym wieku, antykoncepcji w cyklu życia kobiety.

Po pierwsze, choć to może zbyt próżne, może nie powinnam tego pisać, ale książka ma tak piękną okładkę, że od razu się przyjemniej czyta.
Dzięki zachowaniu chronologii etapów życia człowieka książkę czyta się na prawdę przyjemnie. Daje to też świadomość jak kochanie zmienia się w ciągu naszego życia. Oczywiście taka chronologia pozwala nam się w każdej chwili odnaleźć w książce, gdy potrzebujemy jej jako poradnika.
Książka ma na prawdę dużo treści. Myślę, że potrafi rozwiać wszelkie wątpliwości i znaleźć odpowiedzi na większość pytań. Dzięki temu jest odpowiednia dla każdego, od osób które zamierzają dopiero rozpocząć swoje życie seksualne, bądź nawet jeszcze nie zamierzają, do osób, które chcą się wznieść na kolejny poziom w swoim życiu seksualnym.

Czuć w niej serce autorki. To nie jest jakiś tam podręcznik czy poradnik seksualny. To nauka sztuki kochania.


Komentarze

Popularne posty