Facebook

4 elementy poczucia harmonii w życiu


Rozwój każdego z nas jest uwarunkowany poczuciem harmonii. By móc robić, osiągać wspaniałe rzeczy, potrzeba troski o harmonię, bo to jej brak jest powodem wszelkiej frustracji, niepowodzeń, depresji, lęków i innych tego typu nieproszonych gości.
Wewnętrzny spokój istniejący w człowieku umożliwia odnajdywanie SIEBIE w różnych życiowych sytuacjach, nawet w tych przykrych. Ważne decyzje życiowe podejmowane są w poczuciu harmonii z samym sobą, a nie pod wpływem presji otoczenia.
Harmonia to życie w prawdzie i zgodne z samym sobą.

Zadanie jest proste- codziennie dbać o 4 elementy warunkujące wewnętrzną harmonię:

1. CIAŁO 

Ciało ma być odzwierciedleniem nas, a nie aktualnie panującej mody, nowej diety, której ulegają ślepo miliony, czy szczurem laboratoryjnym, testującym nowy reklamowany produkt. Dbanie o swoje ciało prowadzi do poczucia kontroli nad nim i współpracy. Jeśli odpowiednio się o nie troszczymy, ono odpowie troską o nasze życiowe cele. Także codziennie wsłuchujmy się w jego potrzeby i dostarczajmy mu tego, czego potrzebuje. Odpowiednio reagujmy, gdy wysyła sygnały, że coś nie gra. Starajmy się codziennie poznawać nasze ciała. Dbajmy o aktywność fizyczną, zdrowe odżywianie, ubiór, w którym czujemy się komfortowo,  stosujmy lubiane przez nasze ciało kosmetyki (ulubione zapachy, odpowiednie właściwości, komfortowy makijaż).


2. DUSZA

Dbanie o kontakt z Bogiem, życie według Jego praw i bezgraniczne zaufanie Jego woli, daje niesamowite poczucie wewnętrznego spokoju i bezpieczeństwa. Częste przebywanie na łonie natury i życie w zgodzie z tym, co stworzył Bóg, pozwala osiągnąć szczęśliwe życie. 
Tak więc szukajmy we każdej chwili naszego życia Boga, zawierzmy w Jego ręce nasz los. 
Codziennie poświęcajmy czas na modlitwę, ćwiczmy w sobie umiejętność medytacji, aby nigdy nie zapominać, co jest w życiu na prawdę ważne. 
Wsłuchujmy się w głos swego sumienia przy podejmowaniu życiowych decyzji.
Doskonalmy się w tej sferze czytając Święte Księgi. 


3. UMYSŁ

Poznawanie choć pewnej części otaczającego nas świata, zapewnia większe poczucie kontroli, a co za tym idzie wewnętrznego spokoju. Mając wiedzę np.: na temat budowy jakiegoś urządzenia i zasady jego pracy, można naprawić usterki. Przy zakupie poznamy, że kupowany towar jest wadliwy. 
Poszerzajmy więc swoją wiedzę ogólną, a życie będzie miało coraz mniej niespodzianek i będzie otaczającą nas spójną całością. 
Mając coraz większą wiedzę, nasze decyzję będę coraz bardziej świadome, a ich naturalne konsekwencje nie będą dla nas zdziwieniem. 
Szukajmy książek z dziedzin niewiązanych z naszą pracą i zainteresowaniami, poszerzajmy horyzonty. Ćwiczmy umiejętności posługiwania się obcymi językami. 4. EMOCJE - RELACJE

Usuwajmy ze swoich umysłów negatywne emocje, zastępując je pozytywnymi. Świadome nazywanie "złych" emocji, takich jak złość, zazdrość, nienawiści to pierwszy krok do wewnętrznego spokoju i życia według swoich zasad. Kolejny krok to "przekuwanie" tych emocji, na miłość do samego siebie i innych, życzliwość i dobroć. Tylko od nas zależy co w danej chwili czujemy. Czujemy tylko to, na co sobie pozwalamy. 
W parze ze świadomym życiem emocjonalnym, idzie świadome budowanie relacji z innymi ludźmi. Żyjemy wśród miliardów ludzi i bez umiejętności budowanie prawidłowych relacji, nie zyskamy spokoju. Jesteśmy istotami współzależnymi i wielokrotnie można zauważyć jak zmienia się nasze samopoczucie w zależności od jakości relacji z bliskimi nam osobami. 
Codziennie dbajmy, by dawać z siebie innym, to co w nas najlepsze. 
Codziennie pielęgnujmy w nas miłość i szacunek do siebie. 
Komentarze

Popularne posty